Wyniki wyszukiwania dla:

Śluby w sanktuarium

Drodzy Nowożeńcy!
W Sanktuarium Matki Bożej Szczyrkowskiej posługują Salezjanie. Nie jesteśmy parafią. Sanktuarium znajduje się na terenie parafii Rzym-Kat. pw. św. Jakuba w Szczyrku, dlatego też nie załatwiamy żadnych spraw kancelaryjnych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom par pragnących zawrzeć związek małżeński przed Cudownym Obrazem Matki Bożej udzielamy następujących informacji:

KONTAKT

  • W zakrystii Sanktuarium, bezpośrednio po Mszy świętej wieczornej o 17-tej (od poniedziałku do piątku), należy ustalić datę ślubu. Czynią to narzeczeni, nie zaś ich rodzice.
  • W przypadku niemożności przybycia (np. praca za granicą, lub inne przeszkody), możliwy jest kontakt telefoniczny z ks. kustoszem Stanisławem Oskwarkiem SDB, (od poniedziałku do piątku – rano od 8.30 od 9.00, wieczorem od godz. 20.00 do 21.00. tel. 033/ 817-85-15 lub pod nr. 726 170 800. Nie zniechęcać się – dzwonić do 21.00, nie później!
  • Rezerwując datę ślubu należy podać imię i nazwisko narzeczonych, nr. telefonu kontaktowego i miejscowość.
  • Rezerwację należy potwierdzić telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej – szczyrk@sdb.krakow.pl na 5 miesięcy przed datą ślubu

WAŻNE!!!
TERMINY ŚLUBÓW NA ROK 2020 –
PRZYJMUJEMY OD 1 lutego 2019
– w zakrystii po Mszy Świętej o 17-tej i telefonicznie od 20.00 – 21.00

INFORMACJE PODSTAWOWE

  • Kandydaci do małżeństwa powinni zgłosić się do kancelarii parafialne w miejscu zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego co najmniej na trzy miesiące przed zaplanowanym terminem ślubu.
  • Narzeczeni spisują protokół przedmałżeński w jednej ze swoich parafii (parafia narzeczonego, lub narzeczonej). W przypadku, gdy narzeczeni mieszkają za granicą protokół można spisać w Polskiej Misji Katolickiej danego kraju, bądź w parafii do której uczęszczają narzeczeni. W krajach muzułmańskich, posiadających przedstawicielstwo Stolicy Apostolskiej (nuncjatura, delegatura apostolska) należy zorientować się w w/w przedstawicielstwach.
  • Kapłan spisujący protokół wypisuje również licencję na zawarcie Sakramentu małżeństwa poza parafią. Licencję jest wypisana na: „Parafię Rzym-Kat. pw. św. Jakuba, Apostoła St. w Szczyrku, ul. Kolorowa 1, 43-370 Szczyrk. Trzeba nadmienić że ślub będzie w Sanktuarium MB Królowej Polski w Szczyrku na „Górce”. Dokument ten nie jest tożsamy z tzw. zezwoleniem. W druku musi być wyraźnie napisane „licencja”. Parafia w Szczyrku spisuje protokoły tylko swoich parafian. W przypadku spisywania protokółu za granicą, dokumenty należy wysłać na: „Kuria Diecezjalna, ul. Żeromskiego 5-7, 43-300 Bielsko-Biała.

W/w wymagania dla pragnących przyjąć sakrament małżeństwa wynikają z przepisów prawa kościelnego i cywilnego naszego kraju.

DOKUMENTY WYMAGANE PRZEZ PARAFIĘ W SZCZYRKU
aby ślub mógł się odbyć w Sanktuarium na „Górce”

Do kancelarii parafialnej, parafii św. Jakuba Apostoła St. w Szczyrku na dwa tygodnie przed ślubem należy dostarczyć:

  • Licencję do pobłogosławienia małżeństwa
  • Dokumenty konkordatowe z USC (3 egzemplarze)

Dokumenty te należy dostarczyć w ramach godzin urzędowania kancelarii. Aktualne godziny urzędowania kancelarii są zamieszczone na stronie parafii w zakładce duszpasterstwo. Dostarczenie dokumentów poza godzinami kancelarii należy wcześniej uzgodnić telefonicznie z księdzem proboszczem. Tel. do parafii 33 8178429. Najlepiej dzwonić w ramach godzin kancelarii lub w tygodniu rano ok. godz. 8.00.

INNE INFORMACJE

  • Na kilka dni przed ślubem narzeczeni zgłaszają się do Ks. Kustosza w celu przeprowadzenia próby ceremonii ślubnej. Próba ta odbywa się po Mszy św. wieczornej o godz. 17-tej. (od poniedziałku do piątku).
  • Kwestia wystroju kościoła – informacja u Ks. Kustosza
  • Oprawę muzyczną ustala się z Panem mgr Tomaszem Gronkowskim – organistą Sanktuarium. Tel 607 980 698, e-mail: gronkowskitomasz@gmail.com – kontakt w dni powszednie od 20.00. do 21.00.
  • W dniu ślubu około 15-20 minut przed uroczystością, Młoda Para i świadkowie udają się do zakrystii Sanktuarium w celu podpisanie dokumentów. Młoda Para przynosi zaświadczenia o odbytej spowiedzi przedmałżeńskiej a świadkowie zobowiązani są do okazania dowodu tożsamości. Świadkowie muszą być pełnoletni, bez względu na narodowość i wyznanie (mogą być tej samej płci). Jeśli ślub odbywa się w czasie Mszy św. wypada – jeśli są ludźmi wierzącymi – by przystąpili wraz z nowożeńcami do Komunii św.
  • Prosimy, aby świadkowi i młodzi zaznaczyli swoim gościom, by nie sypać młodej pary ryżem. Jest to chleb dla większości świata, zwłaszcza krajów Azji i Afryki. Stąd w przypadku nadużyć w tej kwestii goście zostaną poproszeni o posprzątanie rozsypanego ryżu, a młodzi zobowiązani do złożenia jałmużny wynagradzającej za grzech marnotrawstwa.
  • Narzeczeni, którzy zawierają sakrament małżeństwa w piątek winni zadbać o uzyskanie dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Dyspensy udziela ks. Proboszcz parafii na terenie, której organizowane jest przyjęcie weselne.
  • Bardzo prosimy wziąć pod uwagę górzysty teren i w związku z tym nie przesadzać z doborem pojazdów. Długie limuzyny i samochody z niskim zawieszeniem mogą mieć problem z wjechaniem na plac, co potem przekłada się na opóźnienie ślubu. A zatem prosimy o rozwagę. Młoda para może wjechać na plac przed Sanktuarium, pozostali goście udają się na parking powyżej Sanktuarium.
  • W razie jakichkolwiek pytań o szczegóły uroczystości, prosimy o kontakt telefoniczny z ks. Kustoszem (od poniedziałku do piątku) rano od 8.30 od 9.00, wieczorem od 20.00 – 21.00 bądź za pomocą poczty elektronicznej – szczyrk@sdb.krakow.pl

Odpowiadając na liczne zapytania odnośnie oprawy muzycznej Mszy świętej informujemy, że:

  1. Msza święta jest Pamiątką Ostatniej Wieczerzy, Męki i śmierci Chrystusa na krzyżu. Śpiewy towarzyszące liturgii muszą odpowiadać jej sacrum i być skierowane ku Bogu, a nie ku ludziom.
  2.  Śpiewy liturgiczne wykonywane podczas Mszy świętej muszą posiadać zezwolenie władz kościelnych do ich użycia podczas liturgii, tzw. Imprimatur (podstawa prawna: Instrukcja o muzyce w świętej liturgii – Musicam sacram z dnia 5.03.1967 roku, Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej po Soborze Watykańskim II z dnia 8.02.1979 roku). Prawnie wykluczone jest używanie jakichkolwiek piosenek liturgicznych, utworów muzyki popularnej, biesiadnej, filmowej, baśniowej, itp., które – oprócz tego, że takiego zezwolenia nie posiadają – to swoim charakterem i przeznaczeniem nie nadają się do wykonania podczas liturgii. Warstwa tekstowa utworów (użycie tekstu pobożnego, odniesień do Boga, słowa Alleluja, itp.) jest tylko jedną z wielu składowych dzieła muzycznego i nie decyduje o przydatności liturgicznej tych kompozycji.
  3. Do wyboru jest repertuar chorału gregoriańskiego (który jest pierwszym i podstawowym śpiewem liturgicznym Kościoła rzymskokatolickiego) oraz tradycyjnych polskich pieśni kościelnych posiadających Imprimatur. Dopuszcza się zastąpienie niektórych pieśni utworami instrumentalnymi lub wokalno-instrumentalnymi z kręgu tzw. muzyki wysokiej (nieszczęśliwie nazwanej kiedyś „poważną”), na określonych zasadach:
    • utwór musi być przeznaczony wprost do użytku liturgicznego,
    • jeśli tak nie jest, utwór musi odpowiadać istocie obrzędu, któremu towarzyszy i nie posiadać charakteru (wybrzmienia) świeckiego.
  4.  Instrumentem akompaniującym do liturgii są organy, dopuszcza się udział instrumentów dętych i smyczkowych (z wyłączeniem instrumentów typowych dla muzyki rozrywkowej).
  5.  Muzyka w liturgii musi być wykonywana „na żywo”, niedopuszczalne jest odtwarzanie jej z urządzeń audiowizualnych i nośników elektronicznych.

 

 

4. Instrumentem akompaniującym do liturgii są organy, dopuszcza się udział instrumentów dętych i smyczkowych (z wyłączeniem instrumentów typowych dla muzyki rozrywkowej).

5. Muzyka w liturgii musi być wykonywana „na żywo”, niedopuszczalne jest odtwarzanie jej z urządzeń audiowizualnych i nośników elektronicznych.

Kontakt z organistą:

mgr Tomasz Gronkowski

@: gronkowskitomasz@gmail.com

tel.: 607980698

Oświadczenie Przewodniczącego Rady ds. Rodziny Komisji Episkopatu Polski
w sprawie platformy internetowej nauki.pl
W związku z tym, że pojawiają się grupy osób, które próbują oferować narzeczonym przygotowanie do zawarcia sakramentu małżeństwa w formie różnych warsztatów i kursów internetowych Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski przypomina, że zgodnie z ustaleniami Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin przyjętym podczas 322. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie dnia 1 maja 2003 roku osoby, które prowadzą katechezy, przedmałżeńskie bądź katechezy przedślubne powinny posiadać misję kanoniczną, a treści przekazywane podczas warsztatów imprimatur Biskupa Diecezjalnego.

Szczególny niepokój duszpasterzy budzą ostatnio środowiska zebrane wokół platformy internetowej nauki.pl, które próbują oferować swoje kursy wyłącznie przez Internet. Praktyka taka jest sprzeczna z obowiązującymi metodami prowadzenia katechez i uniemożliwia narzeczonym, w okresie przygotowania do małżeństwa, bezpośredni kontakt z kapłanem i Doradcami Życia Rodzinnego. Środowisko to nie uzyskało imprimatur żadnego Biskupa na przekazywanie treści zawartych w naukach internetowych.

W związku z tym, certyfikaty ukończenia internetowych nauk przedmałżeńskich, nie mogą być w żadnym razie podstawą do zaliczenia katechez przedmałżeńskich czy przedślubnych, obowiązujących w Kościele w Polsce.

W imieniu Rady ds. Rodziny KEP

Bp Jan Wątroba

Biskup rzeszowski

Za: Komisja ds. Rodziny KEP Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin

Biuletyn nr 2 z 30 czerwca 2014 r.


Podziel się tym wpisem: