Niedziela z Misją 15.09.2019 r. Niedziela, 15 Września 2019 Niedziela z Misją 15.09.2019 r. czytaj więcej
Uroczystość Odpustowa ku czci Wniebowzięcia NMP Czwartek, 15 Sierpnia 2019 Uroczystość Odpustowa ku czci Wniebowzięcia NMP czytaj więcej
POŚWIĘCENIE SAMOCHODÓW Niedziela, 28 Lipca 2019 POŚWIĘCENIE SAMOCHODÓW 28 lipca na każdej Mszy Św. czytaj więcej
24 lipca - Czuwanie maryjne Środa, 24 Lipca 2019 24 lipca - Czuwanie maryjne Serdecznie zapraszamy czytaj więcej

​Czuwanie w sanktuarium maryjnym na Górce w Szczyrku

Pierwsze z comiesięcznych czuwań odbyło się wieczorem 24 maja 2019 r. w sanktuarium maryjnym Wspomożycielki i Królowej Beskidów na Górce w Szczyrku. Przed cudownym, łaskami słynącym i koronowanym papieskimi koronami obrazem stanęli pielgrzymi, rozpoczynając kolejny cykl czuwań. Potrwa on do października. Wszystkie spotkania transmituje radio diecezjalne.

Pierwsze w historii czuwanie na Szczyrkowskiej Górce odbyło się 24 maja 1983 roku. Od tego czasu te modlitewne spotkania stały się szczególnym wyrazem pobożności mieszkańców Beskidów. Rozpoczęcie czuwań maryjnych, 160 lat od założenia Zgromadzenia Salezjańskiego, wypadło tradycyjnie w uroczystość Matki Bożej Wspomożenia Wiernych – głównej patronki salezjanów.

Podczas czuwania dyrektor programowy radia „Anioł Beskidów” ks. Jacek Pędziwiatr wygłosił kazanie poświęcone życiu Maryi. Była to pierwsza część cyklu rozważań odnoszących się do zapisanych w Piśmie Świętym i obecnych w Tradycji Kościoła opisów życia Matki Chrystusa.

Majowe czuwanie rozpoczęło się nabożeństwem maryjnym z odczytaniem próśb i podziękowań. Po Mszy św. z procesją różańcową odbył się Apel Jasnogórski. Na koniec uroczyście zasłonięto cudowny obraz.

Szczyrkowskie sanktuarium na Górce powstało w miejscu, w którym 25 lipca 1894 r. dwunastoletnia Julianna Pezda zobaczyła po raz pierwszy Matkę Bożą. Udokumentowana tradycja podaje, że od tego dnia Matka Najświętsza ukazywała się tu przez kilka miesięcy. Widzenia były udziałem trzech kilkunastoletnich dziewczynek. Matka Boska objawiła się dzieciom, namawiając do odmawiania godzinek oraz modlitwy “Anioł Pański”. Obiecała również, że w miejscu objawień pojawi się źródełko o cudownych właściwościach i nakazała wybudowanie klasztoru.

W listopadzie 1894 roku rozpoczęto budowę kaplicy, którą do dziś opiekują się księża salezjanie. W roku 1940 obok cudownego źródełka wybudowano kamienną grotę, w której umieszczono figurę Matki Bożej, a budowę kościoła rozpoczęto w 1948 roku. Kościół zachował się do dnia dzisiejszego w niemal niezmienionej formie.

21 września 2008 roku metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz ukoronował cudowny obraz Matki Bożej Królowej Beskidów. Parę złotych koron dla obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem – poświęconych 9 kwietnia ubiegłego roku przez Benedykta XVI – zrobiono z wotów przynoszonych przez pielgrzymów jako dary wdzięczności za łaski i cuda. Zostały one wykonane na wzór koron jasnogórskich, ofiarowanych tuż przed śmiercią przez papieża Jana Pawła II dla Matki Bożej Jasnogórskiej.

Sanktuarium nazywane jest też „Szczyrkowską Górą Błogosławieństw”, gdyż pracujący tu kapłani regularnie błogosławią małżeństwa, matki oczekujące potomstwa, dzieci, chorych i osoby uzależnione.

... Dla mnie ma większą wartość jedna cnota stała niż nadzwyczajne łaski ... Św. Jan Bosko
Do prawidłowego działania strony wymagane są pliki cookies. Informacje w nich zawarte są wykorzystywame do celów funkcjonalnych oraz statystycznych.